B- ammonia. ammonia has a pH level of about 11, and anything higher than 7 is more basic and anything less than 7 is more acidic. 7 is considered neutral.
Answer:
The molecular formula of the phosphorus is P4
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
Density of phosphorus vapor at 310 °C and 775 mmHg = 2.64g /L
<u>Step 2: </u>Calculate the molecular weight
We assume phosphorus to be an ideal gas
So p*V = n*R*T
⇒ with p = the pressure of phosphorus = 775 mmHg
⇒ with V = the Volume
⇒ with n = the number of moles = mass/molecular weight
⇒ with R = ideal gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the absolute temperature
p*V = m/MW *R*T
MW = mRT/PV
⇒ Since the volume is unknown but can be written as density = mass/volume
MW = dRT/P
MW = (2.64g/L * 0.08206 L*atm/K*mol * 583 Kelvin)/1.0197 atm
MW = 123.86 g/mol
<u>Step 3</u>: Calculate molecular formula of phosphorus
The relative atomic mass of phosphorus = 30.97 u
123.86 / 30.97 = 4
The molecular formula of the phosphorus is P4
Answer:
The quantity of heat lost by the surroundings is 258,5J
Explanation:
The dissolution of salt XY is endothermic because the water temperature decreased.
The total heat consumed by the dissolution process is:
4,184 J/g°C × (75,0 + 1,50 g) × 0,93°C = 297,7 J
This heat is consumed by the calorimeter and by the surroundings.
The heat consumed by the calorimeter is:
42,2 J/°C × (0,93°C) = 39,2 J
That means that the quantity of heat lost by the surroundings is:
297,7J - 39,2J = <em>258,5 J</em>
I hope it helps!
Answer:
The mass density will be doubled
Explanation:
- Density is given by dividing the mass of a substance by its volume.
- An increase in mass causes an increase in density and vice versa, while a decrease in volume causes an increase in density and volume.
- Therefore, when the volume is halved, then the density will be doubled if the mass is kept constant.
- This has no effect on the number of moles as the mass is constant.
Two electrons is your answer glad to help!