Answer:
a)4.51
b) 9.96
Explanation:
Given:
NaOH = 0.112M
H2S03 = 0.112 M
V = 60 ml
H2S03 pKa1= 1.857
pKa2 = 7.172
a) to calculate pH at first equivalence point, we calculate the pH between pKa1 and pKa2 as it is in between.
Therefore, the half points will also be the middle point.
Solving, we have:
pH = (½)* pKa1 + pKa2
pH = (½) * (1.857 + 7.172)
= 4.51
Thus, pH at first equivalence point is 4.51
b) pH at second equivalence point:
We already know there is a presence of SO3-2, and it ionizes to form
SO3-2 + H2O <>HSO3- + OH-
![Kb = \frac{[ HSO3-][0H-]}{SO3-2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20Kb%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%20HSO3-%5D%5B0H-%5D%7D%7BSO3-2%7D)

[HSO3-] = x = [OH-]
mmol of SO3-2 = MV
= 0.112 * 60 = 6.72
We need to find the V of NaOh,
V of NaOh = (2 * mmol)/M
= (2 * 6.72)/0.122
= 120ml
For total V in equivalence point, we have:
60ml + 120ml = 180ml
[S03-2] = 6.72/120
= 0.056 M
Substituting for values gotten in the equation ![Kb=\frac{[HSO3-][OH-]}{[SO3-2]}](https://tex.z-dn.net/?f=Kb%3D%5Cfrac%7B%5BHSO3-%5D%5BOH-%5D%7D%7B%5BSO3-2%5D%7D%20)
We noe have:

![x = [OH-] = 9.11*10^-^5](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5BOH-%5D%20%3D%209.11%2A10%5E-%5E5)

=4.04
pH = 14- pOH
= 14 - 4.04
= 9.96
The pH at second equivalence point is 9.96
Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl
4. Blue, Red, Green, Purple
(Lowest densities on the top, highest densities on the bottom)
Lunch of a patient has 3 oz skinless chicken, 3 oz of broccoli, 1 medium apple, and 1 cup of nonfat milk
Energy content of 3 oz skinless chicken is = 110 kcal
Energy content of 3 oz broccoli = 30 kcal
Energy content of 1 medium apple = 60 kcal
Energy content of 1 cup non-fat milk = 90 kcal
So the kilocalories of energy patient obtained from lunch
= 110 kcal+ 30 kcal + 60 kcal + 90 kcal = 290 kcal
If the patient has to take 2 tablets every 8 hours for 7 days.
24/8=3 3*2=6
this means that he patient will have to take 6 tablets every day.
6*7=42 And the patient must take 42 tablets in all 7 days
Hope this helps! :)