Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Given problem:
S₂O₈²⁻
Find the oxidation number of S;
Oxidation number presents the extent of oxidation of each atom of elements a molecular formular or formula unit or an ionic radical.
For radicals:
"the algebraic sum of all the oxidation numbers of all atoms in an ion containing more than one kind of atom is equal to the charge on the ion "
S₂O₈²⁻; oxidation number of O is usually -2
2(S) + 8(-2) = -2
2S - 16 = -2
2S = -2 + 16
2S = 14
S = +7
The oxidation state of S in the radical is +7
The question provides the data in an incorrect way, but what the question is asking is for the entropy change when combining 3 moles of water at 0 °C (273.15 K) with 1 mole of water at 100 °C (373.15 K). We are told the molar heat capacity is 75.3 J/Kmol. We will be using the following formula to calculate the entropy change of each portion of water:
ΔS = nCln(T₂/T₁)
n = number of moles
C = molar heat capacity
T₂ = final temperature
T₁ = initial temperature
We can first find the equilibrium temperature of the mixture which will be the value of T₂ in each case:
[(3 moles)(273.15 K) + (1 mole)(373.15 K)]/(4 moles) = 298.15 K
Now we can find the change in entropy for the 3 moles of water heating up to 298.15 K and the 1 mole of water cooling down to 298.15 K:
ΔS = (3 moles)(75.3 J/Kmol)ln(298.15/273.15)
ΔS = 19.8 J/K
ΔS = (1 mole)(75.3 J/Kmol)ln(298.15/373.15)
ΔS = -16.9 J/K
Now we combine the entropy change of each portion of water to get the total entropy change for the system:
ΔS = 19.8 J/K + (-16.9 J/K)
ΔS = 2.9 J/K
The entropy change for combining the two temperatures of water is 2.9 J/K.
Atoms are made of 3 types of subatomic particles ; protons, neutrons and electrons
protons and neutrons are located inside the nucleus and electrons are found in energy shells around the nucleus. Protons are positively charged, electrons are negatively charged and neutrons are neutral. elements in their ground state are neutral with equal amounts of protons and electrons.
Atomic number is the number of protons. atomic number is characteristic for the element.
atomic number of Be is 4 therefore Be has 4 protons
answer is B. 4