The answer is Some of the heat used to make the steam is transformed into work as the steam pushes against the blades to make them turn. This also observes the law of conservation in thermodynamics. The kinetic energy in the steam helps push the blades and is converted to mechanical energy. Some of the energy is lost since it is never 100% efficient.
<span>One reason confidentiality would be important at a time of a medical emergency is if the patient didn't want people to know about the emergency so that they wouldn't worry. Another reason is for instance if that medical emergency was something that the patient considered embarrassing then they wouldn't want people to know.</span>
Answer: 13 grams
Explanation:
The quantity of heat energy (Q) released from a heated substance depends on its Mass (M), specific heat capacity (C) and change in temperature (Φ)
Thus, Q = MCΦ
Since,
Q = 202.8 Joules
Mass of silver = ?
C = 0.240 J/g °C.
Φ = 65°C
Then, Q = MCΦ
202.8J = M x 0.240 J/g °C x 65°C
202.8J = M x 15.6 J/g
M = (202.8J / 15.6 J/g)
M = 13 g
Thus, the mass of silver is 13 grams
Answer:
Endothermic means: accompanied by or requiring the absorption of heat. So therefor cold packs would not be endothermic because they don't release cold. Instead they absorb heat
Explanation:
Answer:
i. n = 5
ii. ΔE = 7.61 ×
KJ/mole
Explanation:
1. ΔE = (1/λ) = -2.178 ×
(
-
)
(1/434 ×
) = -2.178 ×
(
)
⇒ 434 ×
= (1/-2.178 ×
)
But,
= 2
434 ×
= (1/2.178 ×
)
434 ×
× 2.178 ×
= 
⇒
= 5
Therefore, the initial energy level where transition occurred is from 5.
2. ΔE = hf
= (hc) ÷ λ
= (6.626 × 10−34 × 3.0 ×
) ÷ (434 ×
)
= (1.9878 ×
) ÷ (434 ×
)
= 4.58 ×
J
= 4.58 ×
KJ
But 1 mole = 6.02×
, then;
energy in KJ/mole = (4.58 ×
KJ) ÷ (6.02×
)
= 7.61 ×
KJ/mole