Solutions are made up of two non reacting species called solute and solvent. The amount of solute in solvent is known as concentration of that solute. Concentration is often measured in Molarity. Molarity is the amount of solute dissolved in 1 dm3 of solution. Answer to your question is as follow;
Rydberg Eqn is given as:
1/λ = R [1/n1^2 - 1/n2^2]
<span>Where λ is the wavelength of the light; 2626 nm = 2.626×10^-6 m </span>
<span>R is the Rydberg constant: R = 1.09737×10^7 m-1 </span>
<span>From Brackett series n1 = 4 </span>
<span>Hence 1/(2.626×10^-6 ) = 1.09737× 10^7 [1/4^2 – 1/n2^2] </span>
<span>Some rearranging and collecting up terms: </span>
<span>1 = (2.626×10^-6)×(1.09737× 10^7)[1/16 -1/n2^2] </span>
<span>1= 28.82[1/16 – 1/n2^2] </span>
<span>28.82/n^2 = 1.8011 – 1 = 0.8011 </span>
<span>n^2 = 28.82/0.8011 = 35.98 </span>
<span>n = √(35.98) = 6</span>
Answer:
O FX will be greater than FY
Explanation:
<em>Surface tension</em> can be defined as the force required to stretch one film of a given fase (usually with liquids).
This required force is proportional to the liquid's surface tension. This means that the higher the surface tension, the higher the required force to stretch it is.
Answer:
Molarity is 0.04M
Explanation:
First of all, let's determinate the moles of aspirin in that sample
Mass / Molar mass = Moles
360 mg = 0.360 g
0.360 g / 180 g/m = 0.002 moles
This moles that are included in 200 mL of solution, are also in 50 mL.
So molarity is mol/L
50 mL = 0.05 L
0.002 m / 0.05 L = 0.04M