Explanation:
3.4000x 10-6 +5.7000x 10-3


now we can add them


Answer:
c
Explanation:
hypothesis is a scientific guess made be scientist in order to give account for the natural phenomenon
Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
It would have to be paints consists of pigments,solvents, and binders. Once the [paint has been applied and has dried, the pigments are still able to determine the matched samples.
Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J