Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer ;
-An element is a substance containing only one type of atom, for example; H2 or 02 (consisting of atoms that all have the same number of protons).
-Microscopic, single atom of that element
-Macroscopic, sample of that element large enough to weigh on a balance
- A substance that cannot be broken down chemically; e.g; sodium metal,
Explanation;
-An element is a substance whose atoms all have the same number of protons: another way of saying this is that all of a particular element's atoms have the same atomic number. Elements are chemically the simplest substances and hence cannot be broken down using chemical reactions.
-An element is uniquely determined by the number of protons in the nuclei of its atoms.
<u>Answer:</u> This illustrates law of conservation of mass.
<u>Explanation:</u>
Dalton's theory is based on mainly two laws which are law of conservation of mass and law of constant proportion.
Law of conservation of mass states that mass can neither be created nor be destroyed but it can only be transformed from one form to another form.
This also means that total mass on the reactant side must be equal to the total mass on the product side.
The chemical equation for the decomposition of calcium carbonate follows:

We are given:
Mass of calcium carbonate = 100 grams
Mass of calcium oxide = 56 grams
Mass of carbon dioxide = 44 grams
Total mass on reactant side = 100 g
Total mass on product side = 56 + 44 = 100 g
As, the total mass on reactant side is equal to the total mass on product side.
Thus, this illustrates law of conservation of mass.
Answer: Option (e) is the correct answer.
Explanation:
A bond that is formed when an electron is transferred from one atom to another results in the formation of an ionic bond.
For example, NaBr will be an ionic compound as there is transfer of electron from Na to Br.
Whereas a bond that is formed by sharing of electrons is known as a covalent bond.
For example,
will be a covalent compound as there is sharing of electron between carbon and bromine atom.
Also, when electrons are shared between the combining atoms and there is large difference in electronegativity of these atoms then partial charges develop on these atoms. As a result, it forms a polar covalent bond.
For example, in a HBr compound there is sharing of electrons between H and Br. Also, due to difference in electronegativity there will be partial positive charge on H and partial negative charge on Br.
Thus, we can conclude that out of the given options HBr is the only compound that has polar covalent bonds.
Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%