Answer:
Keiko should mix 20 mL 1% solution and 80 mL 6% solution for to make 100 mL 5% solution
Explanation:
There are 2 unknown values X= mL 6% solution and Y=1% solution. So, we need 2 equations:
1. Equation acid concentration. X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%
2. Equation solvent concentration X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
When clearing X and Y :
(X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%) (-15,7)
X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
_______________________________
- Y 0.83 = 16.5
Y = 19.9 mL 1% solution
Replace Y in anyone equation and X = 80 mL 6% solution
I hope to see been helpful
Answer:
C : t-BuOMe
Explanation:
The tert -butanol is a tertiary alcohol and when chloride ion attacks the carbocation, it forms t-BuCl.
The reaction of tert-butyl chloride or t-BuCl ((CH3)3C−Cl) with methanol and MeOH (CH3−OH) gives the product tert-Butyl methyl ether or t-BuOMe (CH3)3C−OCH3:
(CH3)3C−Cl + CH3−OH => (CH3)3C−OCH3 + HCl
Hence, the correct asnwer is C : t-BuOMe
25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
<u>Explanation:</u>
2 NH₃ + H₂S ----> (NH₄)₂S
Molecular weight of NH₃ = 17 g/mol
Molecular weight of (NH₄)₂S = 68 g/mol
According to the balanced reaction:
2 X 17 g of NH₃ produces 68 g of (NH₄)₂S
1 g of NH₃ will produce
g of (NH₄)₂S
25g of NH₃ will produce
of (NH₄)₂S
= 47.8 g of (NH₄)₂S
Therefore, 25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>