Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
Answer:1
Explanation:i know cuz I got it right
Answer : BaS
will be the precipitate which will be formed.
Explanation : When all the three solutions namely;
are mixed together a white precipitate of BaS
is formed as a product in the solution along with the soluble by product of Ammonium nitrate which is
The conversion factor for volume at STP is

or

. Since we want volume, we would use

. We conclude with the following calculations:

The answer is 9.744L H2
<span>Sugar is not soluble in Oil so it coagulated when Joyce added sugar to oil.
But sugar is soluble in water so when Joyce added water in the mixture of OIl and Sugar and then shaked it the sugar dissolved in the water.Leaving no traces behind.As Oil is hydrophobic it doesn't mix with water instead it floats on top.So by using the solubility of sugar in water Joyce separated sugar from oil</span>