<u>Given:</u>
Concentration of Ba(OH)2 = 0.348 M
<u>To determine:</u>
pOH of the above solution
<u>Explanation:</u>
Based on the stoichiometry-
1 mole of Ba(OH)2 is composed of 1 mole of Ba2+ ion and 2 moles of OH- ion
Therefore, concentration of OH- ion = 2*0.348 = 0.696 M
pOH = -log[OH-] = - log[0.696] = 0.157
Ans: pOH of 0.348M Ba(OH)2 is 0.157
Answer:
1.216mol
Explanation:
The molar mass of C₄H₁₀ is (12 x4)+ (1x 10) = 48 + 10 = 58g
1 grams C4H10 is equal to 0.017205129881525 mole.
70.7 grams = 70.7 x 0.017205129881525 = 1.216mol
Answer is: there are ten atoms in one molecule of antifreeze.
One molecule of ethylene glycol (C₂H₄(OH)₂) has two carbon atoms, six hydrogen atoms (4 + 2 · 1) and two oxygen atoms (2 · 1). So there are:
2 + 6 + 2 = 10 atoms.
Ethylene glycol (C₂H₄(OH)₂) is an odorless, sweet-tasting, colorless viscous liquid.
Answer:
HClO 7.54
Explanation:
Hypochlorous acid (HClO) is a weakest acid because the pKa value of Hypochlorous acid is very high among the options given in the activity. pKa is a method which is used in order to identify the strength of an acid. The higher the value of pKa of a liquid, lower the strength of an acid while lower the value of pKa of chemical, higher the strength of an acid. In the options, HClO2 is a strong acid due to high lower pKa value.
Atoms are made of 3 types of subatomic particles ; protons, neutrons and electrons
protons and neutrons are located inside the nucleus and electrons are found in energy shells around the nucleus. Protons are positively charged, electrons are negatively charged and neutrons are neutral. elements in their ground state are neutral with equal amounts of protons and electrons.
Atomic number is the number of protons. atomic number is characteristic for the element.
atomic number of Be is 4 therefore Be has 4 protons
answer is B. 4