As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C
Answer:
Inventory management documentation
Explanation:
Inventory management documentation is a system of tracking the company's stock. In ordinary terms, Inventory management refers to the sequential processes which include; ordering, storing, and using a company's inventory. The scope of inventory management also covers the management of raw materials, components, and finished products as well as warehousing and processing such items.
Inventory management documentation will surely aid Lin to know what employee has received his/her laptop and who has not from his inventory records. The scope of Inventory management documentation transverses the entire spectrum of a supply chain.
Answer:
Option C is correct.
The minimum amount of material that is needed for a fission reaction to keep going is called the critical mass.
Explanation:
Nuclear fission is the term used to describe the breakdown of the nucleus of a parent isotope into daughter nuclei.
Normally, the initial energy supplied for nuclear fission is the energy to initiate the first breakdown of the first set of radioactive isotopes that breakdown. Once that happens, the energy released from the first breakdown is enough to drive further breakdown of numerous isotopas in a manner that leads to more energy generation.
But, for this to be able to be sustained and not fizzle out, a particular amount of radioactive material to undergo nuclear fission must be present. This particular amount is termed 'critical mass'
Hope this Helps!!!