Your answer is d hope I helped
Volume:
2.00 x 11.0 x 11.0 => 242 cm³
mass : 213 g
D = m / V
D = 213 / 242
D = 0.880 g/cm³
Answer B
hope this helps!
<span>Effective nuclear charge is an estimate of the charge experienced by the valence electrons.
</span><span>Sulfur has 6 valence electrons and a charge of 6+.
</span><span>The 3s electrons in sulfur are the 3p electrons, because the former spend more time closer to the nucleus.</span>
<span>Using Slater's Rules, effective nuclear charge of sulfur is +5.5.
2) No!</span><span> The Zeff doesn't differ from ions and atoms of the same element.</span>
Answer:
The concentration of acetic acid in vinegar of that trial would be <u><em>greater than</em></u> the actual concentration.
Explanation:
"The titrator" contains the base solution (NaOH) with which the soution of vinegar (acetic acid) is being titrated.
Under the assumption that the tip of the syringe was not filled before the initial volume reading was recorded, part of the volume of the base that you release will be retained in the tip of the syringe, and, consequently, the actual volume of base added to the acetic acid will be less than what you will calculate by the difference of readings.
So, in your calculations you will use a larger volume of the base than what was actually used, yielding a fake larger number of moles of base than the actual amount added.
So, as at the neutralization point the number of equivalents of the base equals the number of acid equivalents, you will be reporting a greater number of acid equivalents, which in turn will result in a greater concentration than the actual one. This means that the concentration of acetic acid in vinegar of that trial would be greater than the actual concentration.
The density of the compound is 4.64 g/
.
Explanation:
Sodium chloride crystallize as FCC face centered cubic structure. It consist of four atoms of NaCl. So the unknown compound which crytallizes like NaCl wil have volume as:
radius in fcc is calculated as
= 4r
putting the value where a is length of the edge.

= 651.9 = 4r so r= 162.98 pm
volume is calculated by the formula:
π
putting the values,
x 3.14 x (
)^3
= 4.25X 10 ^-24
1.7 X
= volume of the fcc cell.
mass of the substance = 4 x 120 x 1.6605 x 10^(-24) g/u) (as it contains four atoms)
= 7.9x 
density = 
putting the values
density = 
density = 4.64 g/ 