3.84 - 1.43 = 2.41
2.41g of table sugar
% mass = ( (mass of element) / (total mass) ) * 100
% mass = (2.41 / 3.84) * 100
% mass = (0.6276) * 100
% mass = 62.76
62.76%
Answer:
Hydrogen ions or protons
Explanation:
Electron transport carriers is a series of complexes that transfer electrons from electron donors to electron acceptors via redox reactions, and couples this electron transfer with the transfer of protons (H+ ions) across a membrane. This creates an electrochemical proton gradient that drives the synthesis of ATP, a molecule that stores energy chemically in the form of highly strained bonds. The molecules of the chain include peptides, enzymes (which are proteins or protein complexes), and others. The final acceptor of electrons in the electron transport chain during aerobic respiration is molecular oxygen although a variety of acceptors other than oxygen such as sulfate exist in anaerobic respiration.
Lunch of a patient has 3 oz skinless chicken, 3 oz of broccoli, 1 medium apple, and 1 cup of nonfat milk
Energy content of 3 oz skinless chicken is = 110 kcal
Energy content of 3 oz broccoli = 30 kcal
Energy content of 1 medium apple = 60 kcal
Energy content of 1 cup non-fat milk = 90 kcal
So the kilocalories of energy patient obtained from lunch
= 110 kcal+ 30 kcal + 60 kcal + 90 kcal = 290 kcal
<u>Answer:</u> The main group metal produce a basic solution in water and the reaction is 
<u>Explanation:</u>
Main group elements are the elements that are present in s-block and p-block.
The metals that are the main group elements are located in Group IA, Group II A and Group III A.
Oxides are formed when a metal or a non-metal reacts with oxygen molecule. There are two types of oxides which are formed: Acidic oxides and basic oxides.
- Acidic oxides are formed by the non-metals.
- Basic oxides are formed by the metals.
When a metal oxide is reacted with water, it leads to the formation of a base.
The general formula of the oxide formed by Group II-A metals is 'MO'
The chemical equation for the reaction of metal oxide of Group II-A and water follows:

Hence, the main group metal produce a basic solution in water and the reaction is 
Let me give you an example. Lets say that we have an amount of Ba(OH)2 compared to H2SO4. And let's say that the Ba(OH)2 dissociates as Ba+2 + 2 OH-. H2SO4 dissociates as 2 H+ + SO4-2. So, what happens here is that w<span>hen the conductivity is at a minimum it means that stoichiometric amounts of Ba(OH)2 and H2SO4 are present and the only materials you can find there in the reaction vessel are H2O and BaSO4. That is why it conduct more before and after this minimum point</span>