Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
I think it would be C) The surrounding soil can become very fertile
Answer is: molality od sodium chloride is 2,55 mol/kg.
V(solution) = 100 ml.
m(solution) = d(solution) · V(solution).
m(solution) = 1,10 g/ml · 100 ml.
m(solution) = 110 g.
ω(NaCl) = 13,0% = 0,13.
m(NaCl) = ω(NaCl) · m(solution).
m(NaCl) = 0,13 · 110 g.
m(NaCl) = 14,3 g.
n(NaCl) = m(NaCl) ÷ M(NaCl).
n(NaCl) = 14,3 g ÷ 58,5 g/mol.
n(NaCl) = 0,244 mol.
m(H₂O) = 110 g - 14,3 g.
m(H₂O) = 95,7 g = 0,0957 kg.
b(NaCl) = n(NaCl) ÷ m(H₂O).
b(NaCl) = 0,244 mol ÷ 0,0957 kg.
b(NaCl) = 2,55 mol/kg.
Answer: The concentration of excess
in solution is 0.017 M.
Explanation:
1. 
moles of 
1 mole of
give = 1 mole of 
Thus 0.019 moles of
give = 0.019 mole of 
2. moles of 
According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 2 moles of 
Thus 0.012 moles of
give =
moles of 

As 1 mole of
neutralize 1 mole of 
0.019 mole of
will neutralize 0.019 mole of 
Thus (0.024-0.019)= 0.005 moles of
will be left.
![[OH^-]=\frac{\text {moles left}}{\text {Total volume in L}}=\frac{0.005}{0.3L}=0.017M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D%3D%5Cfrac%7B%5Ctext%20%7Bmoles%20left%7D%7D%7B%5Ctext%20%7BTotal%20volume%20in%20L%7D%7D%3D%5Cfrac%7B0.005%7D%7B0.3L%7D%3D0.017M)
Thus molarity of
in solution is 0.017 M.
Answer:
2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Explanation:
In ozonolysis (hydrolysis step involve a reducing agent such as Zn,
etc.), a pi bond is broken to form ketone/aldehyde.
Ketone is formed from di-substituted side of double bond and aldehyde is formed from mono-substituted side of double bond.
Ozoznolysis involves two consecutive steps : (1) formation of ozonide, (2) hydrolysis of ozonide.
Hydrolysis can be done with/without using reducing agent. Carboxylic acid/carbon dioxide/ketone is produced when hydrolysis is done without using reducing agent.
Here, 2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Reaction steps are shown below.