Missing table!! write the elements with the first letter of the symbol with Upper Caps letters!!!
http://www.chemeddl.org/services/moodle/media/QBank/GenChem/Tables/EStandardTable.htm
<span>Ni2+ +Pb(s) → Ni(s) + Pb2+
</span>The potential of the oxidation of Pb(s) --> Pb2+(aq) is 0.126 V
The potential of the reduction go Ni2+(aq) --> Ni(s) is -0.25 V
<span>Add the two together and the potential for the reaction is -0.124 V (NO SPONTANEOUS THE SIGN IS NEGATIVE)
</span><span>au3+ + al(s) → au(s) + al3+Au3+(aq) -> Au(s) +1.5 VAl -> Al3+ +1.66VV= 3.16 (SPONTANEOUS THE SIGN OF THE PONTENTIAL IS POSITIVE)</span><span>Sr2+ + Sn(s) → Sr(s) + Sn2+
</span>
Sr2+(aq) + 2 e– <span> Sr(s) V= -2.89V
</span>Sn -> Sn2+ V= 0.14 V
V= -2.75 V (no spontaneous)
<span>Fe2+ + Cu(s) → Fe(s) + Cu2+
</span>Fe2+(aq) + 2 e–<span> </span><span> Fe(s) V= -0.44 V
</span>Cu -> C2+ V = - 0.337V
V= - 0.777V (no spontaneous)
What is the difference between calories and kilocalories? The "calorie" we refer to in food is actually kilocalorie. One (1) kilocalorie is the same as one (1) Calorie (upper case C). A kilocalorie is the amount of heat required to raise the temperature of 1 kilogram of water one degree Celsius.
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
Explanation:
It is known that in one day there are 24 hours. Hence, number of seconds in 24 hours are as follows.

Hence, total charge passed daily is calculated as follows.

And, number of Faraday of charge is as follows.

= 134300.52 F
The oxidation state of aluminium in
is +3.

So, if we have to produce 1 mole of Al(s) we need 3 Faraday of charge.
Therefore, from 134300.52 F the moles of Al obtained with 89% efficiency is calculated as follows.

= 39842.487 mol
or, = 
Molar mass of Al = 27 g/mol
Therefore, mass in gram will be calculated as follows.
Mass in grams = 
= 
= 1075.7 kg/day
Thus, we can conclude that the daily aluminum production of given aluminium is 1075.7 kg/day.
The answer is 200 g.
If the molar mass of CaCl2 is 110.98 g/mol, this means there are 110.98 g in 1 L of 1 M solution.
Let's find how many g of CaCl2 are present in 0.720 M.
110.98 g : 1 M = x : 0.720 M
x = 110.98 g * 0.720 M : 1 M
x = 79.90 g
So there are 79.90 g in 0.720 M. In other words, in 1 L of 0.720 M solution there will be 79.90 g.
Now, we need to prepare ten beakers with 250 mL of solutions:
10 * 250 mL = 2500 mL = 2.5 L
79.90 g : 1 L = x : 2.5 L
x = 79.90 g * 2.5 L : 1 L
x = 199.75 g ≈ 200 g