Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.
Answer:
1.053×10²⁴ atoms of gold
Explanation:
Hello,
Gold nugget are usually the natural occurring gold and they contain 85% - 90% weight of pure gold.
In this question, we're required to find the number of atoms in 344.75g of a gold nugget.
We can use mole concept relationship between Avogadro's number and molar mass.
1 mole = molar mass
Molar mass of gold = 197 g/mol
1 mole = Avogadro's number = 6.022 × 10²³ atoms
Number of mole = mass / molar mass
Mass = number of mole × molar mass
Mass = 1 × 197
Mass = 197g
197g is present in 6.022×10²³ atoms
344.75g will contain x atoms
x = (344.75 × 6.022×10²³) / 197
X = 1.053×10²⁴ atoms
Therefore 344.75g of gold nugget will contain 1.053×10²⁴ atoms of gold
Answer:
177.277amu
Explanation:
the total occuring isotopes for Hafnium is =6.
First isotope had an atomic weight of 173.940amu
Second isotope =175.941amu
Third isotope =176.943amu
Fourth isotope=177.944amu
Fifth isotope. =178.946amu
sixth isotope .179.947amu
<em>Avera</em><em>ge</em><em> </em><em>ato</em><em>mic</em><em> </em><em>wei</em><em>ght</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>Haf</em><em>nium</em><em>=</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>all</em><em> </em><em>the </em><em>atomi</em><em>c</em><em> </em><em>weights</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>iso</em><em>topes</em><em>/</em><em> </em><em>Tota</em><em>l</em><em> </em><em>occu</em><em>ring</em><em> </em><em>isotopes</em>
Thus, 173.940amu+175.941amu+176.943amu+177.944amu+178.946amu+179.947amu.= 1063.661amu
Average atomic weight= 1063.661amu /6 = 177.2768333amu
= 177.277amu to 3 decimal places.
During this phase Change heat energy is being absorbed by the molecules, and as a result the molecules possess a greater ability to move around and possess higher kinetic energy because of this. The molecules also possess a higher potential energy.
Answer:
Polymerization.
Explanation:
Polymerization can be defined as a type of chemical reaction in which molecules that are relatively small in size chemically combine to form a huge chain of molecules.
Simply stated, polymerization refers to a chemical reaction where two or more smaller molecules react to produce larger molecules of the same network or repetitive structural units.
In polymerization, the relatively small molecules are generally referred to as monomers while the larger molecules they produce are known as polymers.
Polymerization is given by the chemical formula;
nA -----> A(n).
In this scenario, Luis uses a stencil to repeat the same design on each wall to form one long grapevine with a bunch of grapes every foot along its length.
Hence, the type of chemical reaction this best model is polymerization because it involved repeating the same design (monomers) to form a long grapevine with a bunch of grapes (polymers).