Answer:
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Explanation:
<u>Step 1:</u> Given data
The volume of the solution = 10 ml = 10*10^-3L
Molarity of the solution = 1.3 mg/ml
moles of AgNO3 added = 0.436 µmol = 0.436 * 10^-3 mmol
<u>Step 2:</u> Calculate the mass
Density = mass/ volume
1.3mg/mL = mass/ 10.0 mL
mass = 1.3mg/mL *10.0 mL = 13mg
<u>Step 3:</u> Calculate minimum molecular weight
Molecular weight = mass of the enzyme / number of moles
Molecular weight of the enzyme = 13mg/ 0.436 * 10^-3 mmol
Molecular weight = 29.82 g/mole
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
Hmm. I'm not 100% sure but. I'm pretty sure it's A because the heated water is below and there's a hotter temp. Also because it's copper, heat will move more quickly. I'm not 100% sure, are there notes you can check?
We know that the oxygen (O2) causes a glowing
splint to reignite, however, let us check what is missing on the products side
of the chemical equation: <span>
KBrO3 → KBr + ?
As we see, oxygen (O2) is the element missing from the other
side. Therefore the balanced chemical
equation for this decomposition is as follows: </span>
<span>2KBrO3 → 2KBr + 3O2 </span>
Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.