Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Answer:
B
Explanation:
catches fire easily, there is a chemical in the substance that reacts to the flame, and a key to it being a chemical property is when exposed to other substances, there is a chemical in the other substances that makes it chemically react
Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg
Explanation:
The dimensions of a standard backpack is 30cm x 30cm x 40cm
The mass of an average student is 70 kg
We know that, the density of gold is 19.3 g/cm³.
Let m be the mass of the backpack. So,

An average student has a mass of 70 kg. If we compare the mass of student and mass of backpack, we find that the backpack is 10 times of the mass of the student.
Sodium-22 remain : 1.13 g
<h3>Further explanation
</h3>
The atomic nucleus can experience decay into 2 particles or more due to the instability of its atomic nucleus.
Usually, radioactive elements have an unstable atomic nucleus.
General formulas used in decay:

T = duration of decay
t 1/2 = half-life
N₀ = the number of initial radioactive atoms
Nt = the number of radioactive atoms left after decaying during T time
half-life = t 1/2=2.6 years
T=15.6 years
No=72.5 g
