0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
The question involves drawing of structures and showing mechanism in which brainly text editor did not support. I made sure I created a pdf file with both the anwsers and explanations in it. The pdf can be found in the attachment below.
Explanation:
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N