Answer:
k= 1.925×10^-4 s^-1
1.2 ×10^20 atoms/s
Explanation:
From the information provided;
t1/2=Half life= 1.00 hour or 3600 seconds
Then;
t1/2= 0.693/k
Where k= rate constant
k= 0.693/t1/2 = 0.693/3600
k= 1.925×10^-4 s^-1
Since 1 mole of the nuclide contains 6.02×10^23 atoms
Rate of decay= rate constant × number of atoms
Rate of decay = 1.925×10^-4 s^-1 ×6.02×10^23 atoms
Rate of decay= 1.2 ×10^20 atoms/s
Answer:
1 and 3.
Explanation:
The entropy measures the randomness of the system, as higher is it, as higher is the entropy. The randomness is associated with the movement and the arrangement of the molecules. Thus, if the molecules are moving faster and are more disorganized, the randomness is greater.
So, the entropy (S) of the phases increases by:
S solid < S liquid < S gases.
1. The substance is going from solid to gas, thus the entropy is increasing.
2. The substance is going from a disorganized way (the molecules of I are disorganized) to an organized way (the molecules join together to form I2), thus the entropy is decreasing.
3. The molecules go from an organized way (the atom are joined together) to a disorganized way, thus the entropy increases.
4. The ions are disorganized and react to form a more organized molecule, thus the entropy decreases.
Answer:
Check the image in the file attached below.
Explanation:
The objective of this question is to use the diagram provided to indicate the distance that corresponds to the bond length of the N2 molecule by placing X on the horizontal axis.
The bond length shows the distance of the bonds between the nuclei of the bonded atoms between the N2 molecule and O2 molecule. From the diagram, we can see that the bond length of O2 shows a greater tendency over the N2 molecule and it also have higher potential energy than the N2 molecule.
Answer:
in position and time graphs the slope of line indicates the velocity
Answer:
1210 grams
Explanation:
Message me for extra info.
snap- parkguy786