Answer:
The kinetic increases by 48.84 %
Explanation:
The expression for the kinetic energy is:-

Where, m is the mass of the object
v is the velocity of the object
Let the new velocity is:- v'
v is increased by 22 %. Thus, v' = 1.22 v
So, the new kinetic energy is:-

<u>Thus, the kinetic increases by 48.84 %</u>
Answer:
2-methoxy-2-methylpropane
Explanation:
The first step for this reaction is the carbocation formation. In this step, a tertiary carbocation is formed. Also, we will have a good leaving group so bromide will be formed. Then the methanol acts as a nucleophile and attacks the carbocation. Next, a positive charge is generated upon the oxygen, this charge can be removed when the hydrogen leaves the molecule as
. (See figure)
The naturally occurring isotopes of Li are Li-6 of mass 6.015121 amu and Li-7 of mass 7.016003 amu. The atomic mass of Li is 6.9409 amu, the percent abundance can be calculated using the following relation.
Atomic mass=m(Li-6 )×%(Li-6 )+m(Li-7 )×%(Li-7 )
Let the percent abundance of Li-6 be X thus, that of Li-7 will be 1-X, putting the values,

Or,

Or,
X=0.075
Thus, 
Thus, percent abundance of Li-6 is 0.075 or 7.5 % and that of Li-7 is 0.925 or 92.5%.
Answer:
0.01M
Explanation:
Given paramters:
Volume of FeCl₂ = ?
Concentration = 0.945M
Number of molecules of O₂ = 4.32 x 10²¹molecules
Solution:
The balanced reaction equation is given below:
4FeCl₂ + 3O₂ → 2Fe₂O₃ + 4Cl₂
Now, to solve the problem we use mole relationship between the compounds.
We work from the known to the unknown compounds. Here, the known is the oxygen gas because from the given parameters we can estimate the number of moles of the reacting gas.
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 0.007mole
now, from the reaction equation we find the number of moles of the FeCl₂:
3 mole of O₂ reacted with 4 moles of FeCl₂
0.007mole of O₂ reacted with
= 0.0096mole O₂
Now to find the volume of FeCl₂ we use the expression below;
volume of FeCl₂ = 
= 
= 0.01L