Atoms share pairs of electrons: covalent
Atoms transfer electrons: ionic
Atoms have electrostatic attraction:
Atoms bond together:Both
Here we will use the general formula of Nernst equation:
Ecell = E°Cell - [(RT/nF)] *㏑Q
when E cell is cell potential at non - standard state conditions
E°Cell is standard state cell potential = - 0.87 V
and R is a constant = 8.314 J/mol K
and T is the temperature in Kelvin = 73 + 273 = 346 K
and F is Faraday's constant = 96485 C/mole
and n is the number of moles of electron transferred in the reaction=2
and Q is the reaction quotient for the reaction
SO42-2(aq) + 4H+(aq) +2Br-(aq) ↔ Br2(aq) + SO2(g) +2H2O(l)
so by substitution :
0 = -0.87 - [(8.314*346K)/(2* 96485)*㏑Q → solve for Q
∴ Q = 4.5 x 10^-26
To determine the state of saturation of the solution, we calculate the mass of solute per mass of water for the given amounts and compare this value to the solubility. If the value is less than the solubility, then the solution is unsaturated. If it is greater than solubility, then it is supersaturated. If it is equal to the solubility, then it is saturated.
mass solute / mass water = 39.0 grams K2SO4 / 225 grams H2O = 0.173 g K2SO4/ g H2O
solubility = 15 g /100 g = .15 g/g
Therefore, the solution is supersaturated. When it is shaken, some of the solute would precipitate out.
mass of solute soluble to water = .15 g K2SO4/ g water ( 225 g water ) = 33.75 g K2SO4
mass of K2SO4 that would crystallize = 39.0 - 33.75 = 5.25 g K2SO4
Answer:
The fraction of energy used to increase the internal energy of the gas is 0.715
Explanation:
Step 1: Data given
Cv for nitrogen gas = 20.8 J/K*mol
Cp for nitrogen gas = 29.1 J/K*mol
Step 2:
At a constant volume, all the heat will increase the internal energy of the gas.
At constant pressure, the gas expands and does work., if the volume changes.
Cp= Cv + R
⇒The value needed to change the internal energy is shown by Cv
⇒The work is given by Cp
To find what fraction of the energy is used to increase the internal energy of the gas, we have to calculate the value of Cv/Cp
Cv/Cp = 20.8 J/K*mol / 29.1 J/K*mol
Cv/Cp = 0.715
The fraction of energy used to increase the internal energy of the gas is 0.715
Answer:
Explanation:
At the cathode
In case of molten AgI
Silver will be collected
In case of molten LiI
lithium will be collected
in case of aqueous LiI,
hydrogen gas will be collected as reduction potential of H⁺ is more than Li⁺
in case of aqueous AgI,
Silver will be obtained at cathode because reduction potential of silver is more than H⁺
At the Anode
In case of molten NaBr
Bromine will be collected
In case of molten NaF
Fluorine will be collected
in case of aqueous NaBr ,
Bromine will be collected as reduction potential of Br⁻ is less than O⁻²
in case of aqueous NaF ,
oxygen will be obtained because reduction potential of F⁻ is more than O⁻² .