It takes 0.26 minutes to travel 1000 feet
<u>Solution:</u>
Given that car traveling at a constant speed travels 175 miles in four hours
Distance = 175 miles
Time taken = 4 hours
Convert the units to feet and minute
Given that,
1 mile = 5280 feet
175 miles = 5280 x 175 feet = 918720 feet
Also we know that,
1 hour = 60 minutes
4 hours = 60 x 4 minutes = 240 minutes
Thus, we got,
Distance = 918720 feet
Time taken = 240 minutes
<em><u>Find the speed of car</u></em>
<em><u>Speed is given by formula:</u></em>


Thus speed of car is 3828 feet per minute
<em><u>How many minutes will it take for the car to travel 1000 feet?</u></em>
Let "x" be the minutes needed for 1000 feet
speed of car is 3828 feet per minute
1 minute = 3828 feet
x minute = 1000 feet
This forms a proportion. We can solve by cross multiplying

Thus it takes 0.26 minutes to travel 1000 feet
Answer:
A - Is the material malleable or ductile?
Explanation:
Answer: The empirical formula for the given compound is 
Explanation : Given,
Percentage of C = 84.4 %
Percentage of H = 15.6 %
Let the mass of compound be 100 g. So, percentages given are taken as mass.
Mass of C = 84.4 g
Mass of H = 15.6 g
To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:
Step 1: Converting the given masses into moles.
Moles of Carbon =
Moles of Hydrogen = 
Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.
For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 7.03 moles.
For Carbon = 
For Hydrogen = 
Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.
The ratio of C : H = 1 : 2
Hence, the empirical formula for the given compound is 
Answer:
sodium has got ionic bonds that are weak
compared to hydrogen covalent bonds that are strong
Ionized, become charged, become a cation
hopefully that helps