<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
Answer:
*The model should show the carbon compounds enter as carbon dioxide
*The model should show the carbon compounds exit as 3-carbon molecules
Explanation:
In plants, carbon dioxide (CO2) enters the chloroplast through the stomata and diffuses into the stroma of the chloroplast—the site of the Calvin cycle reactions where sugar is synthesized. The reactions are named after the scientist who discovered them, and reference the fact that the reactions function as a cycle.
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³