Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted
To calculate the new pressure, we can use Boyle’s law to relate these two scenarios (Boyle’s law is used because the temperature is assumed to remain constant). Boyle’s law is:
P1V1 = P2V2,
Where “P” is pressure and “V” is volume. The pressure and volume of the first scenario is 215 torr and 51 mL, respectively, and the second scenario has a volume of 18.5 L (18,500 mL) and the unknown pressure - let’s call that “x”. Plugging these into the equation:
(215 torr)(51 mL) =(“x” torr)(18,500 mL)
x = 0.593 torr
The final pressure exerted by the gas would be 0.593 torr.
Hope this helps!
<span>Methane, answer c, can be decomposed by chemical means because methane is a compound. Methane is made up of one atom of carbon and four atoms of hydrogen. Compounds can be broken down. Cobalt, krypton, and zirconium are all elements, and elements cannot be chemically decomposed.</span>
Answer:
Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Explanation:
The equilibriums that take place are:
Cu⁺² + 2OH⁻ ↔ Cu(OH)₂(s) ksp = 2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
Co⁺² + 2OH⁻ ↔ Co(OH)₂(s) ksp = 1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
Keep in mind that <em>the concentration of each ion is halved </em>because of the dilution when mixing the solutions.
For Cu⁺²:
2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
2.2x10⁻²⁰ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
For Co⁺²:
1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
1.3x10⁻¹⁵ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 7.21x10⁻⁸ M
<u>Because Copper requires less concentration of OH⁻ than Cobalt</u>, Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M