Answer:
• pH = 3.0
• pH = 2.70
• pH = 3.61
• pH = 8.28
• pH = 1.40
Explanation:
El pH es una medida en química usada para determinar el grado de acidez o basicidad en una solución.
Se define como:
pH = -log₁₀ [H⁺]
<em>El - logaritmo de la concentración molar de H⁺</em>
<em />
Para las concentraciones de H⁺ dadas:
• [H+] = 0.001 M
pH = -log (0.001M) = 3
pH = 3.0
• [H+] = 0.002 M
pH = -log (0.002M)
pH = 2.70
• [H+] = 2.45X10-4 M
pH = -log (2.45X10-4 M )
pH = 3.61
• [H+] = 5.2X10-9 M
pH = -log (5.2X10-9 M)
pH = 8.28
• [H+] = 0.04 M
pH = -log (0.04M)
pH = 1.40
Answer: The actual yield of
is 60.0 g
Explanation:-
The balanced chemical reaction :

Mass of
=

According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 1 mole of 
1.51 moles of
gives =
moles of 
Theoretical yield of 
Percent yield of
= 



Thus the actual yield of
is 60.0 g
About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
<span>the pH of a 0.050 M triethylamine, is 11.70
</span>
For triehtylamine,

, the reaction will be

and we know, pH = -log[H+] and pOH = -log[OH-]
Also, pOH + pH = 14
Now, the Kb value = 5.3 x 10^-4
And
![kb = \frac{( [( C_{2}H_{5})_{3}NH^{+} ]* OH^{-} )}{[( C_{2}H_{5})_{3}N]}](https://tex.z-dn.net/?f=kb%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%28%20%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%20%5D%2A%20%20OH%5E%7B-%7D%20%29%7D%7B%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DN%5D%7D%20)
thus, [OH-] =(5.3 ^ 10-4) ^2 / 0.050
=0.00516 M
Thus, pOH = 2.30
pH = 14 - pOH = 11.7
Answer:
The bands are due to:
λmax = 289 nm n→π* transition (E = 12)
λmax = 182 nm π→π* transition (E=10000)
Explanation:
The two types of acetaldehyde transition are as follows:
n→π* and π→π*
From the attached diagram we have to:
ΔEn→π* < ΔEπ→π*
ΔEα(1/λ)
Thus:
λn→π* > λπ→π*
In n→π* spin forbidden, the intensity is low. Thus, the molar extinction E for n→π* is very low.
The same way, for π→π* spin allowed the intensity is high. Thus, the molar extinction coefficient E for π→π* is high too.
The bands are due to:
λmax = 289 nm n→π* transition (E = 12)
λmax = 182 nm π→π* transition (E=10000)