Answer:
The answer to your question is Molarity = 0.6158, I got the same answer as you.
Explanation:
Data
Molarity = ?
Mass of KMnO₄ = 36.5 g
Total volume = 375 ml
Process
1.- Calculate the Molar mass of KMnO₄
KMnO₄ = (1 x 39.10) + (54.94 x 1) + (16 x 4)
= 39.10 + 54.94 + 64
= 158.04 g
2.- Calculate the moles of KMnO₄
158.04 g of KMnO₄ ------------------- 1 mol
36.5 g of KMnO₄ --------------------- x
x = (36.5 x 1) / 158.04
x = 0.231 mol
3.- Convert the volume to liters
1000 ml -------------------- 1 L
375 ml --------------------- x
x = (375 x 1)/1000
x = 0.375 L
4.- Calculate the Molarity
Molarity = moles / volume
-Substitution
Molarity = 0.231 moles / 0.375 L
Result
Molarity = 0.6158
Answer:
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ and HCO₃⁻/CO₃²⁻
Explanation:
An acid is a proton donor; a base is a proton acceptor.
Thus, H₃PO₄ is the acid, because it donates a proton to the carbonate ion.
CO₃²⁻ is the base, because it accepts a proton from the phosphoric acid.
The conjugate base is what's left after the acid has given up its proton.
The conjugate acid is what's formed when the base has accepted a proton.
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ make one conjugate acid/base pair, and HCO₃⁻/CO₃²⁻ are the other conjugate acid/base pair.
H₃PO₄ + CO₃²⁻ ⇌ H₂PO₄⁻ + HCO₃⁻
acid base conj. conj.
base acid
Sucrose is a non ionic compound. It does liberates ion when dissolved in water unlike NaCl or other salts which dissolve in water and produce respective cations and anions.
Thus if any amount of sucrose is dissolved in water, it will form non ionic aqueous solution (it will dissolve completely). Thus sucrose solution being non electrolytic will not conduct electricity in aqueous solution.
the bulb will not light up as sucrose will remain in molecular form only