Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Answer:
...1
...2
Explanation:
The ternary constant is given by the following equation:
The symbol XiXi, where XX is an extensive property of a homogeneous mixture and the subscript ii identifies a constituent species of the mixture, denotes the partial molar quantity of species ii defined by
![M_{i} = [\frac{d(nM)}{dn_{i} }]_{P,t,n,j}](https://tex.z-dn.net/?f=M_%7Bi%7D%20%20%3D%20%5B%5Cfrac%7Bd%28nM%29%7D%7Bdn_%7Bi%7D%20%7D%5D_%7BP%2Ct%2Cn%2Cj%7D)
This is the rate at which property X changes with the amount of species i added to the mixture as the temperature, the pressure, and the amounts of all other species are kept constant. A partial molar quantity is an intensive state function. Its value depends on the temperature, pressure, and composition of the mixture.
In a multi phase system (in this case, a ternary system), the components resolved give:

and 
Answer:
Explanation:
check the attachment for the propose neutral structure for each compound that is consistent with the data.