Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
Physical properties of a bag of microwaveable popcorn are the mass of it, the color of it, the size of it, and the weight of it. Two chemical properties of a bag of microwavable popcorn are it changed from seeds to popcorn and it popped.
<span>Answer:
W must be 5-chloro-2-methylpentane. It can give only 4-methy-1-pentene (Y) upon dehydrohalogenation:
X must be 4-chloro-2-methylpentane. Dehydrohalogenation yields both Y and 4-methyl-2-pentene. (Z)</span>
The Beer-Lambert law states that A = E*c*l where A is absorbance, E is the molar absorbance coeffecient, c is concentration and l is path length. Therefore the absorbance is directly proportional to concentration, and by increasing the concentration by a factor of 3, absorbance will increase by a factor of 3 giving A = 1.584