Density H2O = 1g/cm³
1,5 kg H2O = 1500g = 1500cm³ (1dm³ = 1000cm³)
3moles of NaCl-----in---------1500cm³ H2O
x moles of NaCl ----in--------1000cm³ H2O
x = 2moles of NaCl
answer: 2 mol/dm³
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
Answer and Explanation:
1. Arrhenius Theory which describes the concept protonic. The substance that gives H+ ions when diluted in water is called as an acid (e.g. HCl) and the substance that dissociates OH-ions whenever it is diluted in water is called as the base (e.g. NaOH)
on the other hand
Bronsted Lowery Theory describes the concept of a proton donor-acceptor. The proton-donating species is an acid and the proton-accepting species is known as a base.
2. The Chemical name and nature of acid is shown below:-
Nature Chemical Name
a. HCl Acidic Hydrochloric Acid
b. KOH Basic Potassium hydroxide
c. HNO Acidic Nitric Acid
d. Mg(OH)2 Basic Magnesium hydroxide
Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol