All you need to do is change 5% into a decimal which would be 5/100 = .05
then multiply the decimal by the total volume to get the amount of active ingredients in ml
.05 * 56ml = 2.8 ml of active ingredient.
Hope that helps!
"You may find what you seek, or you might not" Is an excellent quote that might help.
Answer : The cell emf for this cell is 0.118 V
Solution :
The half-cell reaction is:

In this case, the cathode and anode both are same. So,
is equal to zero.
Now we have to calculate the cell emf.
Using Nernest equation :
![E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{0.0592}{n}\log \frac{[Cl^{-}{diluted}]}{[Cl^{-}{concentrated}]}](https://tex.z-dn.net/?f=E_%7Bcell%7D%3DE%5Eo_%7Bcell%7D-%5Cfrac%7B0.0592%7D%7Bn%7D%5Clog%20%5Cfrac%7B%5BCl%5E%7B-%7D%7Bdiluted%7D%5D%7D%7B%5BCl%5E%7B-%7D%7Bconcentrated%7D%5D%7D)
where,
n = number of electrons in oxidation-reduction reaction = 1
= ?
= 0.0222 M
= 2.22 M
Now put all the given values in the above equation, we get:


Therefore, the cell emf for this cell is 0.118 V
0.6137 g of KHP contains 1.086 × 10^21 acidic protons.
Number of moles of KHP = mass of KHP/molar mass of KHP
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mass of KHP = 0.6137 g
Number of moles of KHP = 0.6137 g/204.22 g/mol = 0.003 moles of KHP
Now, 1 each molecule of KHP contains 1 acidic proton.
For 0.003 moles of KHP there are; 0.003 × 1 × NA
Where NA is Avogadro's number.
So; 0.003 moles of KHP contains 0.003 × 1 × 6.02 × 10^23
= 1.086 × 10^21 acidic protons.
Learn more: brainly.com/question/16672114
Answer:
See explanation
Explanation:
Now , we have the equation of the reaction as;
2H2S(g) + 302(g)------->2SO2(g) + 2H2O(g)
This equation shows that SO2 gas is produced in the process. Let us recall that this same SO2 gas is the anhydride of H2SO4. This means that it can dissolve in water to form H2SO4
So, when SO2 dissolve in rain droplets, then H2SO4 is formed thereby lowering the pH of rain water. This is acid rain.