Answer:
The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Explanation:
Mass of water = m
Density of water = 1 g/mL
Volume of water = 50.0 mL
m = Density of water × Volume of water = 1 g/mL × 50.0 mL=50.0 g
Change in temperature of the water ,ΔT= 27.0°C - 22.3°C = 4.7°C
Heat capacity of water,c =4.186 J/g°C
Heat gained by the water when an unknown compound is dissolved be Q
Q= mcΔT

heat released when 0.9775 grams of an unknown compound is dissolved in water will be same as that heat gained by water.
Q'=-Q
Q'= -983.71 J =-0.98371 kJ
Moles of unknown compound = 
The enthlapy of solution :


The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Answer:
Please see the complete formt of the question below
Chlorine gas can be made from the reaction of manganese dioxide with hydrochloric acid.
MnO₂(s) + HCl(aq) → MnCl₂(aq) + H₂O(l) + Cl₂(g)
According to the above reaction, determine the limiting reactant when 5.6 moles of MnO₂ are reacted with 7.5 moles of HCl.
The answer to the above question is
The limiting reactant is the MnO₂
Explanation:
To solve this, we note that one mole of MnO₂ reacts with one mole of HCl to produce one mole of MnCl₂, one mole of H₂O and one mole of Cl₂
Molar mass of MnO₂ = 86.9368 g/mol
Molar mass of HCl = 36.46 g/mol
From the stoichiometry of the reaction, 5.6 moles of MnO₂ will react with 5.6 moles of HCl to produce 5.6 moles of H₂O and 5.6 moles of Cl₂
However there are 7.5 moles of HCL therefore there will be an extra 7.5-5.6 or 1.9 moles of HCl remaining when the reaction is completed
Answer:
Neither accurate nor precise
Explanation:
The values were not near or even the same as the accepted value thus making it neither accurate nor precise.
Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.