Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
Answer:
The other signal that would indicate the presence of a C= C bond appears close to 3100
.
Explanation:
Bands that appear above 3000
are often unsaturation diagnoses suggest. The band at 3000-
3100
is characteristics for C-H stretching frequencies and normally is overlaps with the ones for alkanes because it is a band of weak intensity.
The change is thermal energy to chemical energy. Sugar contains a lot of chemical potential energy which is why living things use it as a source of energy. The process of photo synthesis takes light from the sun to convert carbon dioxide and water into sugar and oxygen. That process is basically turning the thermal energy from the light into chemical energy in the sugar.
I hope this helps. Let me know if anything is unclear.