Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.
Answer:
The volumes are both, accurate and precise.
Explanation:
In the measurement of a set, precision refers to how much coincidence exists in the measurements of an specific value, as the measurements are close, we can say the volumes are precise.
Accuracy means the agreement that exists between the average of one
large series of measurements and the value of measurement
Media is 4,96 ml and I wanted to measure 5 ml. It is also close.
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.
Answer:
She should not have multiplied the nitrogen atom by subscript 2.
Explanation:
Chemical formula:
3(NH₄)₂SO₄
Elements present in given formula:
Nitrogen
Hydrogen
Sulfur
Oxygen
Total number of atoms of elements:
N = 3×1×2 = 6
H = 4×2×3 = 24
S = 1×3 = 3
O = 3×4 = 12
The number nitrogen atoms are six. Elena did mistake by counting the number of nitrogen. She should didn't multiplied the nitrogen atom by subscript 2.
Answer : BaS
will be the precipitate which will be formed.
Explanation : When all the three solutions namely;
are mixed together a white precipitate of BaS
is formed as a product in the solution along with the soluble by product of Ammonium nitrate which is