Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.
Answer:
13,2 %.
Explanation:
Overall yield = 0.55 * 0.24
= 0.132
= 13,2 %.
Answer:
Each molecule contains one atom of A and one atom of B. The reaction does not use all of the atoms to form compounds.
A + B ⟶ Product
Particles: 6 8 6
If six A atoms form six product molecules, each molecule can contain only one A atom.
The formula of the product is ABₙ.
If n = 1, we need six atoms of B.
If n = 2, we need 12 atoms of B. However, we have only eight atoms of B, so the formula of the product must be AB.
Thus, 6A + 6B ⟶ 6AB, with two B atoms left over.
Explanation:
Credit goes to @znk
Hope it helps you :))
Answer:
The enthalpy of the reaction is –184.6 kJ, and the reaction is exothermic.
Explanation:
the balanced chemical equation for decomposition of HgO is as follows
2HgO --> 2Hg + O₂
stoichiometry of HgO to O₂ is 2:1
number of HgO moles heated are - 3.00 g / 216.59 g/mol = 0.0139 mol
according to stoichiometry of reaction -
number of O₂ moles formed = 0.0139 mol/ 2 = 0.00695 mol
mass of O₂ to be formed - 0.00695 mol x 32.00 g/mol = 0.2224 g
but the actual yield = 0.195 g
percent yield = actual yield / theoretical yield x 100 %
percent yield = 0.195 g / 0.2224 g x 100 % = 87.7 %
answer is 87.7 %