Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600
94.20 g/3.16722 mL = 29.74 g/mL
The ratio of mass to volume is equal to the substance's density. Thus, 29.74 g/mL is the density of whatever substance it may be. Density does not change for incompressible matter like solid and some liquids. Although, it may be temperature dependent.
To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L