The given question is incomplete. The complete question is as follows.
From the following formula, calculate the quantities required for each of the following ingredients to make 5 lb. (avoir) of hydrophilic ointment. All values to be in g, do not include units in your submitted answer; use no more than 3 decimal places. Convert using 1 lb = 454 g. Note: all values done by mass, including the water, so this is not a q.s situation (volume is irrelevant).
Methylparaben 0.25 g
Propylparaben 0.15 g
Sodium Lauryl Sulfate 10 g
Propylene Glycol 120 g
Stearyl Alcohol 240 g
White Petrolatum 250 g
Purified Water, to make 1000 g
Explanation:
For the given quantities, the sum is 620.4 g. Now, amount of purified water (to make 1000 g of ointment) is as follows.
1000 g - 620.4 g
= 379.6 g
Now, to make 5 lb we will calculate the quantities as follows.
Formula weight = 1000 g
Therefore, desired quantity is as follows.
5 lb = 5 x 454 g
= 2270 g
Hence, this means the factor is calculated as follows.
= 2.27
Now, we will calculate the quantity of each ingredient using factor 2.27 as follows.
-
Methylparaben = 0.25 g x 2.27 = 0.5675 g
-
Propylparaben = 0.15 g x 2.27 = 0.3405 g
-
Sodium Lauryl Sulfate = 10 g x 2.27 = 22.7 g
-
Propylene Glycol = 120 g x 2.27 = 272.4 g
-
Stearyl Alcohol = 240 g x 2.27 = 544.8 g
-
White Petrolatum = 250 g x 2.27 = 567.5 g
-
Purified Water = 379.6 g x 2.27 = 861.692 g
Answer is: <span> two samples have in common same amount of substance and same number of particles.
1) There are same amount of substance in both beakers:
n(Zn) = 1 mol.
n(ZnCl</span>₂) = 1 mol.
2) There are same number of particles (atoms, molecules, ions) in both beakers:
N(Zn) = n(Zn) · Na.
N(Zn) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ atoms of zinc.
N(ZnCl₂) = n(ZnCl₂) · Na.
N(ZnCl₂) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ molecules of zinc(II) chloride.
Na - Avogadro number.
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
It represents a decomposition reaction because one reactant breaks apart and forms two products.
Explanation:
The type of chemical reaction depicted by Jane represents a decomposition reaction because on reactant breaks apart and forms two products.
In this reaction XY breaks apart to form X and Y. This is a decomposition reaction.
XY → X + Y
- Decomposition or cracking is the formation of two or more products from a single reactant.
- The break down of a compound into individual atoms or molecules falls into this category.
- The extreme instability of a compound drives such a reaction.
- The products is usually stable or it can dissociate further till it is stable.
Find the image attached for more explanation:
Learn more:
Thermal decomposition brainly.com/question/11181911
#learnwithBrainly
Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.