Answer:
12.78 kJ
Explanation:
The correct balanced reaction would be

Mass of methanol = 
Moles of methanol can be obtained by dividing the mass of methanol with its molar mass 

Enthalpy change for the number of moles is given by


The change in enthalpy is 12.78 kJ.
Answer:
Removal of Third Electron
Explanation:
a major jump is required to remove the third electron. In general, successive ionization energies always increase because each subsequent electron is being pulled away from an increasingly more positive ion.
Ionization energy increases from bottom to top within a group, and increases from left to right within a period.
<span>3.68 x 10²⁵ bromine atoms * 1mol/6.02*10²³ atoms=
= 61.13 mol of bromine atoms
1 mol PBr3 ----- 3 mol Br
x mol PBr3 -----61.13 mol Br
x= 1*61.13/3 = 20.4 mol PBr3.
</span>20.4 mol PBr3 <span>contain 3.68 x 10^25 bromine atoms.</span>
Answer:
Part A: 5.899x10^-3 moles of Al
Part B: 1.573 g of AlBr3
Explanation:
Part A: We have to obtain the volume of the piece of aluminium; all sides of the square must be in cm. Then, use the density to obtain the mass.


0.059 is the volume of the Al udes for the reaction. Now, to oabtain the moles:

Part B: To obatin the mass of AlBr3, we need the balanced chemical equation:
2Al + 3Br2 → 2AlBr3
We assume bromine (Br2) is in excess, therefore, we calculate the aluminum bromide formed from the Al:
of Al
Answer:
the percent of actual fruit juice in the mixture will be 76%
Explanation:
given that we are mixing 2 bottles the total volume the mixture will be
mixture volume = volume bottle 1 + volume bottle 2 = 48 ounces + 32 ounces = 80 ounces
also the total quantity of juice will be
juice mass in mixture = juice bottle 1 + juice bottle 2 = 48 ounces * 1 + 32 ounces * 0.4 = 60.8 ounces of juice
therefore the concentration of juice in the mixture will be
concentration = 60.8 ounces of juice / 80 ounces = 0.76 (76%)
therefore the percent of actual fruit juice in the mixture will be 76%