In my point of view,
if two different forces act on two different directions the net force acting is the difference between them
So,4n-4n=0n
<span>BaCl2+Na2SO4---->BaSO4+2NaCl
There is 1.0g of BaCl2 and 1.0g of Na2SO4, which is the limiting reagent?
"First convert grams into moles"
1.0g BaCl2 * (1 mol BaCl2 / 208.2g BaCl2) = 4.8 x 10^-3 mol BaCl2
1.0g Na2SO4 * (1 mol Na2SO4 / 142.04g Na2SO4) = 7.0 x 10^-3 mol Na2SO4
(7.0 x 10^-3 mol Na2SO4 / 4.8 x 10^-3 mol BaCl2 ) = 1.5 mol Na2SO4 / mol BaCl2
"From this ratio compare it to the equation, BaCl2+Na2SO4---->BaSO4+2NaCl"
The equation shows that for every mol of BaCl2 requires 1 mol of Na2SO4. But we found that there is 1.5 mol of Na2SO4 per mol of BaCl2. Therefore, BaCl2 is the limiting reagent.</span>
The middle carbon is 4-degree since it is attached to 4 carbons. All other carbons are 1-degree since they are attached to only 1 carbon.
Hydrogens attached with 1-degree carbon are all same. Hydrogen are often refereed to as protons. No carbon is attached to 4-degree carbon. So all hydrogens in this structure are same.
This structure is called
NeoPentane
1 mole of carbon contains 12 g
Thus, 34.6 moles will contain; 34.6 × 12 = 415.2 g
If a substance contains 89.2 % carbon,
then, (415.2/89.2) ×100 = 465.47 g of the substance will be required to yield 34.6 moles of carbon.
Answer:
1.053×10²⁴ atoms of gold
Explanation:
Hello,
Gold nugget are usually the natural occurring gold and they contain 85% - 90% weight of pure gold.
In this question, we're required to find the number of atoms in 344.75g of a gold nugget.
We can use mole concept relationship between Avogadro's number and molar mass.
1 mole = molar mass
Molar mass of gold = 197 g/mol
1 mole = Avogadro's number = 6.022 × 10²³ atoms
Number of mole = mass / molar mass
Mass = number of mole × molar mass
Mass = 1 × 197
Mass = 197g
197g is present in 6.022×10²³ atoms
344.75g will contain x atoms
x = (344.75 × 6.022×10²³) / 197
X = 1.053×10²⁴ atoms
Therefore 344.75g of gold nugget will contain 1.053×10²⁴ atoms of gold