I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
a) The least number of decimal points is 0 so you should round the answer to 43.
b) The least number of significant figures is 2 so round to 7.3
c)The least number of decimal places is 1 so round to 225.7
d) The least number of significant figures is 3 so round to 92.0
e) The least number of significant figures is 3 so round to 32.4
f) The least number of decimal places is 0 so round to 104m^3
Basically, for addition and subtraction round to the least number of decimal places found in the factors, and for multiplication and division round to the least number of significant figures found in the factors.
<span>The test dummy will continue forward until it makes contact with another object.</span>
Answer:
Molarity is 0.04M
Explanation:
First of all, let's determinate the moles of aspirin in that sample
Mass / Molar mass = Moles
360 mg = 0.360 g
0.360 g / 180 g/m = 0.002 moles
This moles that are included in 200 mL of solution, are also in 50 mL.
So molarity is mol/L
50 mL = 0.05 L
0.002 m / 0.05 L = 0.04M