(2) polymerization. polymerization<span> is a process of reacting monomer molecules together in a chemical reaction to form polymer chains or three-dimensional networks.</span>
Answer:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Explanation:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
?ml of 0.200M NH₄OH(aq) reacts completely with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)
1 x Molarity NH₄OH x Volume Am-OH Solution(L) = 2 x Molarity FeCl₃ x Volume FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Vol Am-OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Vol Am-OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liter = 9.9 milliliters
18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Because there are many numbers of the human measurement . we must manage the uncertainly doing calculations because we can know what we are calculating.
% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719