Answer:

Explanation:
Given that
Speed of neon = 350 m/s
Un-certainity in speed= (0.01 ÷ 100) × 350
= 0.035 m/s
As per heisenberg uncertainty principle
....... (i)
substituting the values in equation (i)

In terms of rNe i.e 38 pm = 



Therefore the smallest possible length of the box inside in which the atom could be known for locating with certainty is 
Answer:
The answer to your question is molality = 0.61
Explanation:
Freezing point is the temperature at which a liquid turns into a solid if a solute is added to a solution, the freezing point changes.
Data
Kf = 1.86 °C/m
molality = ?
ΔTc = 1.13°C
Formula
ΔTc = kcm
Solve for m
m = ΔTc/kc
Substitution
m = 1.13 / 1.86
Simplification and result
m = 0.61
Lets assume the gas is acting Ideally, then According to Ideal Gas Equation the density is given as,
d = P M / R T ------- (1)
Where;
P = Pressure = 1.03 atm
M = Molar Mass = 146.06 g/mol
R = Gas Constant = 0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
T = Temperature = 297 K
Putting Values in eq. 1,
d = (1.03 atm × 146.06 g/mol) ÷ (0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 297 K)
density = 6.17 g/L
Explanation:
The given reaction equation will be as follows.

Now, number of atoms on reactant side are as follows.
Number of atoms on product side are as follows.
Therefore, this equation is balanced since atoms on both reactant and product sides are equal.
Thus, we can conclude that there is one sulfur atom in the products.