Answer:

Explanation:
The expression for Clausius-Clapeyron Equation is shown below as:
Where,
P is the vapor pressure
ΔHvap is the Enthalpy of Vaporization
R is the gas constant (8.314×10⁻³ kJ /mol K)
c is the constant.
For two situations and phases, the equation becomes:

Given:
= 13.95 torr
= 144.78 torr
= 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
= 298.15 K
= 75°C = 348.15 K
So,





Answer: Molarity of
in the original sample was 1.96M
Explanation:
Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution.


Now put all the given values in the formula of molarity, we get


Thus molarity of
in the original sample was 1.96M
Answer:
( About ) 0.03232 M
Explanation:
Based on the units for this reaction it should be a second order reaction, and hence you would apply the integrated rate law equation "1 / [X] = kt + 1 / [
]"
This formula would be true for the following information -
{
= the initial concentration of X, k = rate constant, [ X ] = the concentration after a certain time ( which is what you need to determine ), and t = time in minutes }
________
Therefore, all we have left to do is plug in the known values. The initial concentration of X is 0.467 at a time of 0 minutes, as you can tell from the given data. This is not relevant to the time needed in the formula, as we need to calculate the concentration of X after 18 minutes ( time = 18 minutes ). And of course k, the rate constant = 1.6
1 / [X] = ( 1.6 )( 18 minutes ) + 1 / ( 0.467 ) - Now let's solve for X
1 / [X] = 28.8 + 1 / ( 0.467 ),
1 / [X] = 28.8 + 2.1413...,
1 / [X] = 31,
[X] = 1 / 31 = ( About ) 0.03232 M
Now for this last bit here you probably are wondering why 1 / 31 is not 0.03232, rather 0.032258... Well, I did approximate one of the numbers along the way ( 2.1413... ) and took the precise value into account on my own and solved a bit more accurately. So that is your solution! The concentration of X after 18 minutes is about 0.03232 M
How many carbon atoms are there in a 1.3-carat diamond? Answer: 1.3 x 10^22 C atoms...
If a 1 carat = 0.20 g ... then 0.3 carat = 0.20 / 0.3 = 0.06 g
Thus, 1.3 carat = 0.26g
Find the moles first:
Moles= Grams / Mm of C
0.26 / 12.011 = 0.0216 mols of C
Atoms = Moles * Avogadro's number (6.022*10^23)
0.0216 * 6.022*10^23 = 1.3*10^22 C atoms
Hope this helps! :)
This is a type of metathesis reaction, also referred to as double-displacement reactions. In this reaction, the solvent and electrolyte is water, and they are driven by the formation of the non-electrolytic product. Therefore, the driving force behind the neutralization reaction between HCl and NaOH is the formation of sodium chloride, NaCl.