Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)
Answer:
0.74 grams of methane
Explanation:
The balanced equation of the combustion reaction of methane with oxygen is:
it is clear that 1 mol of CH₄ reacts with 2 mol of O₂.
firstly, we need to calculate the number of moles of both
for CH₄:
number of moles = mass / molar mass = (3.00 g) / (16.00 g/mol) = 0.1875 mol.
for O₂:
number of moles = mass / molar mass = (9.00 g) / (32.00 g/mol) = 0.2812 mol.
- it is clear that O₂ is the limiting reactant and methane will leftover.
using cross multiplication
1 mol of CH₄ needs → 2 mol of O₂
??? mol of CH₄ needs → 0.2812 mol of O₂
∴ the number of mol of CH₄ needed = (0.2812 * 1) / 2 = 0.1406 mol
so 0.14 mol will react and the remaining CH₄
mol of CH₄ left over = 0.1875 -0.1406 = 0.0469 mol
now we convert moles into grams
mass of CH₄ left over = no. of mol of CH₄ left over * molar mass
= 0.0469 mol * 16 g/mol = 0.7504 g
So, the right choice is 0.74 grams of methane
Problem One
You will use both m * c * deltaT and H = m * heat of fusion.
Givens
m = 12.4 grams
c = 0.1291
t1 = 26oC
t2 = 1204
heat of fusion (H_f) = 63.5 J/grams.
Equation
H = m * c * deltaT + m * H_f
Solution
H = 12.4 * 0.1291 * (1063 - 26) + 12.4 * 63.5
H = 1660.1 + 787.4
H = 2447.5 or 2447.47 is the exact answer. I have to leave the rounding to you. I have no idea where to round it although I suspect 2450 would be right for 3 sig digs.
Problem Two
Formula and Givens
t1 = 14.5
t2 = 50.0
E = 5680
c = 4.186
m = ??
E = m c * deltaT
Solution
5680 = m * 4.186 * (50 - 14.5)
5680 = m * 4.186 * (35.5)
5680 = m * 148.603 * m
m = 5680 / 148.603
m = 38.22 grams That isn't very much. Be very sure you are working in joules. You'd leave that many grams in the kettle after drying it thoroughly.
m = 38.2 to 3 sig digs.
Answer:
g NaCl = 424.623 g
Explanation:
<em>C</em> NaCl = 3.140 m = 3.140 mol NaCl / Kg solvent
∴ solvent: H2O
∴ mass H2O = 2.314 Kg
mol NaCl:
⇒ mol NaCl = (3.140 mol NaCl/Kg H2O)×(2.314 Kg H2O) = 7.266 mol NaCl
∴ mm NaCl = 58.44 g/mol
⇒ g NaCl = (7.266 mol NaCl)×(58.44 g/mol) = 424.623 g NaCl