Answer:
D. 12
Explanation:
The pH is a measure of the acidity of a solution. The pH indicates the concentration of hydronium ions [H3O +] present in a solution;
pH = - log [H3O+]
So
pH= - log [7.8 × 10−13 M]
finally
pH= 12
To determine the mass of the hydrogen gas that was collected, we calculate for the moles of hydrogen gas from the conditions given. In order to do this, we need an equation which would relate pressure, volume and temperature. For simplicity, we assume the gas is an ideal gas so we use the equation PV = nRT where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles of the gas, T is the temperature and R is the universal gas constant. We calculate as follows:
PV = nRT
n = PV / RT
n = (18.6/760) (7.80) / 0.08205 ( 21 + 273.15)
n = 0.0079 mol
Mass = 0.0079 mol ( 18.02 g / mol ) = 0.1425 g H2
Answer:
The estimated feed rate of logs is 14.3 logs/min.
Explanation:
The product of the process is 2000 tons/day of dry wood pulp, of 85 wt% of cellulose. That represents (2000*0.85)=1700 tons/day of cellulose.
That cellulose has to be feed by the wood chips, which had 47 wt% of cellulose in its composition. That means you need (1700/0.47)=3617 tons/day of wood chips to provide all that cellulose.
Th entering flow is wood chips with 45 wt% of water. This solution has an specific gravity of 0.640.
To know the specific gravity of the wood chips we have to write a volume balance. We also know that Mw=0.45*M and Mc=0.55*M.

The specific gravity of the wood chips is 0.494.
The average volume of a log is

The weight of one log is

To provide 3617 ton/day of wood chips, we need


The feed rate of logs is 14.3 logs/min.
The answer is 2 mol of H₂O will be produced.
The balanced equation for the chemical reaction is:
<span>c3h8 (g) + 5o2 (g) → 3co2 (g) + 4h2o (g)
5 moles of O</span>₂ produces 4 moles of H₂O, and when there is 2.5 mol of O₂, moles of H₂O will be:
2.5 x 4/5 = 2 mol of H₂O
Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M