Answer:
−2399.33 kJ
Explanation:
If NH₄NO₃ reacts with fuel oil to give a ΔH of -7198 for every 3 moles of NH₄NO₃
What is the enthalpy change for 1.0 mole of NH₄NO₃ in this reaction
∴ For every 1 mole, we will have
of the total enthaply of the 3 moles
so, to determine the 1 mole; we have:

= −2399.33 kJ
∴ the enthalpy change for 1.0 mole of NH₄NO₃ in this reaction = −2399.33 kJ
Answer:
The answer to your question is Molarity = 0.6158, I got the same answer as you.
Explanation:
Data
Molarity = ?
Mass of KMnO₄ = 36.5 g
Total volume = 375 ml
Process
1.- Calculate the Molar mass of KMnO₄
KMnO₄ = (1 x 39.10) + (54.94 x 1) + (16 x 4)
= 39.10 + 54.94 + 64
= 158.04 g
2.- Calculate the moles of KMnO₄
158.04 g of KMnO₄ ------------------- 1 mol
36.5 g of KMnO₄ --------------------- x
x = (36.5 x 1) / 158.04
x = 0.231 mol
3.- Convert the volume to liters
1000 ml -------------------- 1 L
375 ml --------------------- x
x = (375 x 1)/1000
x = 0.375 L
4.- Calculate the Molarity
Molarity = moles / volume
-Substitution
Molarity = 0.231 moles / 0.375 L
Result
Molarity = 0.6158
Answer:
Dipole-Dipole attraction
Explanation:
Dipole-dipole attraction is a type of vander waals forces found in the molecules of sulfur dioxide.
Vander waals forces are weak attractions joining non-polar and polar molecules together. They are of two types:
- London dispersion forces which are weak attractions found between non-polar molecules.
- Dipole-Dipole attraction are the forces of attraction which exists between polar molecules. Such molecules have permanent dipoles. This implies that the positive pole of one molecule attracts the negative pole of another. This is what happens between the oxygen and sulfur molecules.
Answer:
En toda la población del mundo hay <u>0.0797 moles de células</u>
Explanation:
1.0 mol of cells = 6.022 * 10∧23 cells
X mol of cells = 6.0 * 10∧12 cells
- X is cleared to find out how many moles of cells are in a human body:
- X = 6.0 * 10∧12 cells / 6.022 * 10∧23 cells
- X = 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person
In the world there are 8 * 10∧9 people, how many moles in total will there be?
8 * 10∧9 people * 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person =
<u>0.0797 moles of molecules in the entire population of the earth.</u>
<h3><u>Answer</u>;</h3>
Groups 14 and 15 each contain metals, nonmetals, and metalloids while Group 13 contains metals and a metalloid, and Group 16 contains metalloids and nonmetals.
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Groups 13–16 of the periodic table contain one or more metalloids, in addition to metals, nonmetals, or both.
- Unlike other groups of the periodic table, which contain elements in one class, groups 13–16 referred to as mixed groups contain elements in at least two different classes. In addition to metalloids, they also contain metals, nonmetals, or both.
- <em><u>Group 14 also known as the carbon group contains carbon which is a non metal, silicon and germanium which are metalloids and tin and lead which are metals.</u></em>
- <em><u>Group 15 also known as the Nitrogen group contains non metals such as oxygen, metalloid tellurium and a metal polonium.</u></em>