First, we determine the number of moles of gas present using the ideal gas equation.
PV = nRT
n = PV / RT
n = (1.4 * 226.4) / (0.082 *(27 + 273.15))
n = 12.88
Next, we use the given percentages to find the moles of helium present
Moles of helium = 0.655 * 12.88
Moles of helium = 8.44
Next, we use the formula:
Mass = moles * molar mass
Mass of helium = 8.44 * 4
Mass of helium = 33.76 grams
Answer: Option (6) is the correct answer.
Explanation:
Lattice energy is described as the energy released when formation of 1 mole of an ionic compound occurs due to the combination of its constituent ions.
Also, lattice energy is inversely proportional to the distance between the cation and anion. And, when we move down a group then there occurs an increase in the atomic radii of the atoms.
This means that smaller is the ionic distance between the cation and anion, more will be the lattice energy between the atoms.
Therefore, order from weakest to strongest lattice energy (most positive to most negative) for the given compounds is as follows.
barium chloride < strontium chloride < calcium chloride < magnesium chloride
Answer:
It is the energy the ions absorb when they form a crystalline compound.
Explanation:
Lattice energy is the energy released upon the formation of a crystal lattice structure.
Answer:
Neither accurate nor precise
Explanation:
The values were not near or even the same as the accepted value thus making it neither accurate nor precise.
It wasn’t as powerful because your sense of smell enhances your sense of taste