Answer:
D
Explanation:
solution made by mixing 100 mL of 0.100 M HClO and 50 mL of 0.100 M NaOH Can resist pH change when there is little addition of either acid or base, hence it is a buffer solution
1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
Answer:
The over all reaction :
The standard cell potential of the reaction is 0,.897 Volts.
Explanation:
Reduction at cathode :
..[1]

Reduction potential of
to 
Oxidation at anode:
.[2]

Reduction potential of
to 
To calculate the
of the reaction, we use the equation:

Putting values in above equation, we get:


The over all reaction : 2 × [1] + [2]
The standard cell potential of the reaction is 0,.897 Volts.
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719