The mass of ni(NO3)2 that dissolved in 25.0 ml of 0.100m ni(NO3)2 solution is calculated as follows
fin the number of moles = molarity x volume in liters
=25 x0.100/ 1000= 2.5 x10^-3 moles
mass = mass x molar mass
= 2.5 x10^-3 moles x 182.71 g/mol = 0.457 grams
The correct option is: VAPORIZATION AND CONDENSATION.
Matters have the ability to change from one state to another state, this is called state transition. In the question given above, the carbon dioxide, which Uyen's was breathing out came in form of vapors and forms a cloud by condensing. Condensation is the process by which water droplets are formed when a vapor from comes in contact with cold surfaces. In the question given above, the vaporized gas condenses when it comes in contact with the humid air.
<span>Percentage
by mass is the amount in mass of a component in a mixture per 100 unit of
mass of the total mixture. Percentage by mass is the same as %w/w.
We can determine this by dividing the mass of the solute with the total mass of
the mixture. We calculate as follows:
Percent salt = 1.5 g salt / 30.0 g x 100 = 5% </span>
To get the ans divide 5600by 78 and there is ur answer