w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
Answer:
The answer is: Law of multiple proportions
Explanation:
The law of multiple proportions is a law of chemical combination given by Dalton in 1803.
According to this law, if more than one chemical compound is formed by combining two elements, then the mass of an element that combines with the fixed mass of other element is represented in the form of small whole number ratio.
<u>Therefore, is an illustration of the law of the law of multiple proportions.</u>
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.
Answer:
Four moles of the cation
Explanation:
2Rb2CrO4(s)<--------> 4Rb^+(aq) + 2CrO4^2-(aq)
Now looking at the reaction equation, it can be seen that one mole of rubidium chromate contains two moles of rubidium ions and one mole of chromate ions.
The dissolution of two moles of rubidium chromate should then yield four moles of rubidium ions and two moles of chromate ions since the ratio of ions present is 2:1.
This explains the reaction equation written above for the dissolution of two moles of rubidium chromate as shown.
Answer : BaS
will be the precipitate which will be formed.
Explanation : When all the three solutions namely;
are mixed together a white precipitate of BaS
is formed as a product in the solution along with the soluble by product of Ammonium nitrate which is